Arista Modular Reception Chair 610x670x830mm Charcoal
This Arista Modular Reception Chair is a compact, comfortable and chic solution to your reception seating needs. Each chair is fully upholstered in charcoal giving a professional finish and is cushioned to prevent discomfort. The fabric is flame retardant
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Back dimensions: W610xH420mm
- Compact and stylish reception seating
- Fully upholstered for a professional finish
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Picture shows a complete set
- Recommended sitting time 5 hours
- Seat dimensions: W610xD470mm
- Seat height: 410mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 930 |
| 24 Hour Seating: | Yes |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Back Height: | 390mm |
| Back Height (mm): | 420 |
| Back Width: | 620mm |
| Back Width (mm): | 610 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 670 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 700 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Fabric |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | KF74203 |
| Recommended Usage: | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 470 |
| Seat Height: | 410 |
| Seat Width: | 610 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 630 |
| Type: | Reception Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Charcoal |
| Material: | Fabric |
| Style: | Single Seat Without Arms |
| Frame: | Fully Upholstered |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Seat Height: | 380mm |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Chair Colour: | Charcoal |
| Dimensions (WxDxH): | 620x700x790mm |
| Weight: | 16.5kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




