Jemini Teme Deluxe High Back Operator Chair 640x640x985-1175mm Charcoal
This Jemini Plus Deluxe Operator Chair has a high back for improved comfort and posture for up to 8 hours at your desk. The asynchro mechanism allows you to adjust the height of both the seat and back, with the angle either fixed or free floating. The pad
Sign in to view price and place order
- Asynchro adjustment: seat and back height are adjustable and the angle can be fixed or free floating
- Back dimensions: W455 x H510mm
- Black plastic 5 castor base
- Colour: Charcoal
- Deluxe high back operator chair
- Optional arms and chrome base available separately
- Recommended usage 8 hours
- Seat dimensions: W490 x D450mm
- Seat height: 450-580mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 918 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height (mm): | 490 |
| Back Width: | 445mm |
| Back Width (mm): | 445 |
| Chair Mechanism: | PCB |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 630 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Flexible |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 330 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 610 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 475 |
| OEM: | KF74122 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 450 |
| Seat Width: | 450 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 640 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Charcoal |
| Material: | Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 475-610mm |
| With Arms: | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action: | Asynchro Mechanism |
| Back Height: | 490mm |
| Standards: | BS EN 1335-2:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Charcoal |
| Dimensions (WxDxH): | 640x640x980-1175mm |
| Weight: | 9.6kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |


