Avior Tuscany High Back Executive Chair 690x780x1140-1220mm Leather Black
With a contemporary design, the Tuscany executive leather chair makes a fantastic addition to your office furniture. The black leather-finish back is ergonomically designed to provide lumbar support and maintain posture, enabling you to sit comfortably fo
Sign in to view price and place order
- Adjustable seat height: 530-600mm
- Back dimensions: W550 x H750mm
- Colour: Black
- Ergonomically designed for lumbar support
- Knee tilt mechanism for easy adjusting
- Moveable seat, back and base offers flexibility
- Recommended usage: 8 hours
- Seat dimensions: W550 x D520mm
- Simple to use levers for height adjustment
- Stylish modern black leather chair with chrome base
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 912 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Back Height (mm): | 730 |
| Back Width: | 530mm |
| Back Width (mm): | 530 |
| Chair Mechanism: | Knee tilt |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 660 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Material: | Aluminium |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 400 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 555 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 475 |
| OEM: | CH0240BK |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 540 |
| Seat Width: | 525 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 600 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Avior |
| Colour: | Black |
| Material: | Leather Faced |
| Style: | Executive Chairs |
| Seat Height: | 475-555mm |
| With Arms: | Fixed Arms |
| Back/Seat Action: | Knee Tilt |
| Back Height: | 730mm |
| Standards: | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 690x780x1140-1220mm |
| Weight: | 14kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |


