Jemini Multipurpose Stacking Chair Polypropylene 610x535x780mm Blue
This Jemini Multi Purpose Polypropylene Stacking Chair is ideal for use in canteens, at conferences or other events and stacks 4 high for easy and convenient storage. The polypropylene seat and back wipe clean with ease and provide support for up to 8 hou
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size, Lead Time: 1-2 days
- Back Dimensions (WxH): 470x320mm
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Maximum sitter weight: 18 stone
- Polypropylene shell conforms to BS EN 15373: Level 2
- Recommended sitting time: 8 hours maximum
- Seat Dimensions (WxD): 460x390mm
- Seat Height: 450mm
- Stacks 4 high for easy storage
- Steel legs provide stability
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 926 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Back Height: | 320mm |
| Back Height (mm): | 320 |
| Back Width (mm): | 460 |
| Chair Colour: | Blue |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 535 |
| Fire Retardant: | Low |
| Foldable: | No |
| Frame Colour: | Black |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 780 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Polypropylene |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | KF72368 |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 390 |
| Seat dimensions (WxD): | 460x390mm |
| Seat Height: | 435 |
| Seat Width: | 460 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 610 |
| Type: | Canteen Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Blue |
| Material: | Polypropylene |
| Style: | Chair |
| Seat Height: | 435mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Steel |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Backrest: | Yes |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Dimensions (WxDxH): | 610x535x780mm |
| Weight: | 4.96kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Italy |





