Titan 4 Leg Classroom Chair 438x398x670mm Red
Ideal for classrooms, the Titan chair has a high impact polypropylene shell and an ultra strong tubular steel frame. The chair also features a unique S shaped back and an anti-tilt design for comfort. The Titan 4 Leg Classroom Chair conforms to BS EN1729
Sign in to view price and place order
- Anti-tilt design
- Colour: Red
- Conforms to BS EN1729 parts 1 and 2
- Dimensions: 438x398x670mm
- Non-returnable
- Polypropylene shell with tubular steel frame
- Seat Height: 350mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Unique S shaped back
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 162 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height (mm): | 330 |
| Back Width (mm): | 364 |
| Chair Colour: | Red |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 398 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 670 |
| Material: | Polypropylene |
| Maximum Sitter Weight (st): | 15 |
| OEM: | T13 RD |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 320 |
| Seat Height: | 350 |
| Seat Width: | 387 |
| Self Assembly: | No |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 438 |
| Type: | Classroom Seats |
| Manufacturer: | Titan |
| Brand: | 4 Leg |
| Colour: | Red |
| Material: | Polypropylene |
| Form: | Chair |
| Seat Height: | 350mm |
| Age Range: | Age 6-8 Years |
| Leg Type: | 4 Leg |
| With Arms: | No Arms |
| Stackable: | 5 High |
| Recommended Weight Limit: | 95kg |
| Standards: | BS EN 1729:1 / BS EN 1729:2 |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Dimensions (WxDxH): | 420x375x665mm |
| Weight: | 2.7kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |





