Jemini 3 Drawer Desk High Pedestal 404x800x730mm Maple
Offering a convenient and flexible place to store documents, papers and stationery, this maple-finish desk high pedestal can fit conveniently next to your desk to provide additional work space. The pedestal features 2 box drawers and 1 filing drawer suita
Sign in to view price and place order
- 2 box drawers and 1 filing drawer
- Desk high pedestal with 3 drawers
- Dimensions: W404xD800xH730mm
- Finish: Maple
- Suitable for foolscap suspension filing
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Use at the 800mm end of a radial desk or with a standard desk
- Use beside your desk for additional work space
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 884 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk High Or Under Desk: | Desk High |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Fixed |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 730 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | Yes |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | TESDHP3800MA |
| Pedestal Colour: | Maple |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Width (mm): | 404 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Maple |
| Material: | Wood |
| Style: | Free Standing |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | Desk High Pedestal |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | Start and One Bench |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 400x800x730mm |
| Weight: | 32.68kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




