Arista Round Meeting Table 1100x1100x730mm Maple
This beautifully constructed oak veneer table with round table top is suitable for the office and the home, and makes a great, informal meeting area. A cruciform base provides stability for long lasting, extended use. In addition, an easy to clean surface
Sign in to view price and place order
- Circular shape for multiple users
- Dimensions: 1100 x 730mm
- Easy to wipe surface for quick cleaning
- Finish: Oak
- Modern design looks stylish in any office
- Smooth spacious table top provides plenty of room
- Sturdy frame is reliable and durable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 1100 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 730 |
| Made To Order: | Yes |
| Material: | MFC |
| OEM: | TK1200DOK |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Maple |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1100 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Oak |
| Size: | 1100mm |
| Shape: | Circular Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | Arrowhead Legs |
| Top Material: | Wood |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Maple |
| Dimensions (WxDxH): | 1100x1100x730mm |
| Weight: | 28kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




