Q-Connect C5 Envelopes Window Pocket Self Seal 100gsm White (Pack of 500) 9007500
These Q-Connect pocket envelopes are made from 100gsm paper and feature a self-seal adhesive flap. Featuring a large address window for printed letters and documents. These C5 envelopes measure 229 x 162mm and are designed for unfolded A5 documents or fol
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Pack of 500
- Pocket envelope with address window
- Quality 100gsm paper
- Self seal closure
- Size: C5 (162 x 229mm)
- Window position: 45mm in, 15mm up
- Window size: 100 x 45mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 319 |
| Accreditation: | PEFC |
| Country of Harvest: | Finland |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 268 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | C5 |
| Envelope Window Depth: | 45 |
| Envelope Window Position: | C 100 x 45mm - 45mm in 15mm up |
| Envelope Window Position In: | 45 |
| Envelope Window Position Up: | 15 |
| Envelope Window Width: | 100 |
| Height (mm): | 268 |
| Item Gauge (gsm): | 100 |
| OEM: | KF71466 |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 238 |
| Type: | Window Envelopes |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | White |
| Size: | C5 |
| Envelope Grade: | Medium Weight |
| Grammage: | 100gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 15mm Up 45mm From Left |
| Window Size: | 100x45mm |
| Dimensions: | 229x162mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 100% Recyclable |









