Q-Connect C4 Envelopes Window Pocket Self Seal 90gsm Manilla (Pack of 250) 9017501
These Q-Connect pocket envelopes are made from quality 90gsm paper and feature an easy self-seal adhesive flap. The envelopes feature a large address window for printed letters and documents. These C4 envelopes measure 324 x 229mm and are designed for unf
Sign in to view price and place order
- Colour: Manilla
- Pack of 250
- Pocket envelopes with large address window
- Quality 90gsm paper
- Self seal closure
- Size: C4 (324 x 229mm)
- Window position: 24mm in, 213mm up
- Window size: 40 x 105mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 320 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 375 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | C4 |
| Envelope Window Depth: | 40 |
| Envelope Window Position: | B 40 x 105mm - 24mm in 213mm up |
| Envelope Window Position In: | 24 |
| Envelope Window Position Up: | 213 |
| Envelope Window Width: | 105 |
| Height (mm): | 375 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| OEM: | KF71464 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 240 |
| Type: | Window Envelopes |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | Brown |
| Size: | C4 |
| Envelope Grade: | Medium Weight |
| Grammage: | 90gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 213mm Up 24mm From Left |
| Window Size: | 40x105mm |
| Dimensions: | 324x229mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 60% Recycled Material |
| Environment Support: | 100% Biodegradable |








