Q-Connect Machine Envelope 162x238mm Window Gummed 80gsm White (Pack of 500)
Suitable for use in mailing machines, these Q-Connect wallet envelopes are made from strong, lightweight 80gsm paper with a gummed closure and convenient address window measuring 45 x 90mm. Ideal for high volume mailing needs, these oversized C5 envelopes
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Gummed closure
- Pack of 500
- Quality 80gsm paper
- Size: oversized C5 (162 x 238mm)
- Wallet envelopes with window for use in mailing machines
- Window position: 20mm in, 60mm up
- Window size: 45 x 90mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 323 |
| Accreditation: | ISO 14001/SMETA |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 70 |
| Country of Harvest: | Poland |
| Country of Origin: | Slovakia |
| Depth (mm): | 278 |
| Envelope Closure: | Gummed |
| Envelope Size: | C5 |
| Envelope Window Depth: | 45 |
| Envelope Window Position: | 45 x 90mm - 20mm in 60mm up |
| Envelope Window Position In: | 20 |
| Envelope Window Position Up: | 60 |
| Envelope Window Width: | 90 |
| Height (mm): | 278 |
| Item Gauge (gsm): | 80 |
| OEM: | KF71434 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 250 |
| Type: | Window Envelopes |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | White |
| Size: | C5 |
| Envelope Grade: | Light Weight |
| Grammage: | 80gsm |
| Closure: | Gummed |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 60mm Up 20mm From Left |
| Window Size: | 45x90mm |
| Flap Position: | Long Edge |
| Dimensions: | 162x238mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 70% Biodegradable |





