Q-Connect 11x9.5 Inches 1-Part 60gsm Plain Micro-Perforated Listing Paper (Pack of 2000) C16MP
This Q-Connect White Listing paper has a light 60gsm construction for smooth operation through your printer for printouts that stack neatly. Made using wood-free paper, eliminating dust particles that clog up mechanisms and slow down printing. Each plain
Sign in to view price and place order
- 11 inch by 9.5 inch (279 x 241mm) format
- 60gsm
- Flows easily and stacks neatly
- Micro-cut perforated margins to remove sprocket holes
- Pack of 2000
- Plain white continuous listing paper
- Wood-free: no dust or wood particles to clog up printer
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 368 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 292 |
| Height (mm): | 292 |
| Item Gauge (gsm): | 60 |
| OEM: | KF50066 |
| Paper Size: | 11x9.5in |
| Paper Type: | Listing Paper |
| Perforated: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 262 |
| Type: | Listing Paper |
| Brand: | Q-Connect |
| Paper Colour: | White |
| Size: | 11x241mm |
| Form: | 1-Part |
| Grammage: | 60gsm |
| Plain Or Ruled: | Plain |
| For Dot Matrix Printers: | Yes |
| Perforations: | Microperforated |
| Dimensions: | 11x241mm |




