Q-Connect Envelope Gusset 305x254x25mm Peel and Seal 120gsm Manilla (Pack of 100)
Ideal for mailing bulky items such as catalogues, reports, brochures and more, these Q-Connect envelopes feature an expanding 25mm gusset and durable, heavyweight 120gsm paper. The manilla pocket envelopes also feature a simple, strong peel and seal closu
Sign in to view price and place order
- Colour: Manilla
- Heavyweight 120gsm paper
- Pack of 100
- Peel and seal closure
- Plain pocket envelopes with 25mm gusset
- Size: 305 x 254mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 322 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 70 |
| Country of Harvest: | Poland |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 142 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | 305 x 254mm |
| Envelope Type: | Plain |
| Gusset (mm): | 25 |
| Height (mm): | 142 |
| Item Gauge (gsm): | 120 |
| Material: | Manilla |
| OEM: | KF3526 |
| Plain/Window: | Plain |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 264 |
| Type: | Plain Envelopes |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | Brown |
| Size: | Other Sizes |
| Material: | Manilla |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 120gsm |
| Closure: | Peel & Seal |
| Gusset: | 25mm Gusset |
| Envelope Colour: | Brown |
| Dimensions: | 305x254x25mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 70% Biodegradable |









