Q-Connect Envelope 89x152mm Pocket Centre Window Gummed 70gsm Manilla (Pack of 1000)
Ideal for everyday use, these Q-Connect envelopes are made from lightweight 70gsm paper with a gummed flap and convenient central address window measuring 35 x 89mm. These smaller size envelopes measure 89 x 152mm and are made from 75% recycled manilla. T
Sign in to view price and place order
- Colour: manilla
- Gummed closure
- Lightweight 70gsm paper
- Pack of 1000
- Size: 89 x 152mm
- Wallet envelopes with address window
- Window position: 19mm in, 18mm in
- Window size: 35 x 89mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Closure: | Gummed |
| Gusset: | No Gusset |
| Dimensions: | 89x152mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 60% Recycled Content |
| 2024 UK catalogue page no: | 321 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Irish Republic |
| Depth (mm): | 316 |
| Envelope Closure: | Gummed |
| Envelope Size: | 89 x 152mm |
| Envelope Window Depth: | 39 |
| Envelope Window Position: | B 35 x 90mm - 19mm in 18mm up |
| Envelope Window Position In: | 19 |
| Envelope Window Position Up: | 18 |
| Envelope Window Width: | 93 |
| Height (mm): | 316 |
| Item Gauge (gsm): | 70 |
| Minimum Recycled Content (%): | 60 |
| OEM: | KF3431 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 234 |
| Type: | Window Envelopes |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | Brown |
| Size: | Other Sizes |
| Material: | Manilla |
| Envelope Grade: | Light Weight |
| Grammage: | 70gsm |





