Jemini Reception Chair 520x670x800mm Blue
Ideal for reception areas and waiting rooms, as well as staffrooms and breakout areas, this Jemini Reception Chair provides comfort and quality. The padded seat and back are upholstered in blue fabric tested to BS7176 medium hazard. This chair complements
Sign in to view price and place order
- Back Dimensions (WxH): 530x390mm
- Colour: Blue
- Fabric conforms to BS7176 medium hazard
- Metal legs provide strength and stability
- Non-returnable
- Padded seat and back
- Recommended usage time: 8 hours
- Seat Dimensions (WxD): 530x550mm
- Seat Height: 430mm
- Stylish chair for use in reception areas, waiting rooms, staffrooms and breakout areas
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 930 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 390mm |
| Back Height (mm): | 390 |
| Back Width: | 530mm |
| Back Width (mm): | 530 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 670 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 521 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Fabric |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | KF04011 |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 550 |
| Seat Height: | 430 |
| Seat Width: | 530 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 584 |
| Type: | Reception Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Blue |
| Material: | Fabric |
| Style: | Single Seat Without Arms |
| Frame: | Metal Frame |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Seat Height: | 430mm |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Chair Colour: | Royal Blue |
| Dimensions (WxDxH): | 520x670x800mm |
| Weight: | 8kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




