Avior Executive Reception 1340x740x810mm Sofa Leather Faced Black
This plush, elegant two seater sofa provides comfort, luxury and great support, as well as a stylish, modern design. Four chrome legs afford a strong base, while two soft and strong cushions sit two people easily. Thick black armrests on either side offer
Sign in to view price and place order
- Back dimensions: W1090xH360mm
- Colour: Black
- Finished in premium top-grain leather
- Recomm ended usage time: 5 hours
- Seat dimensions: W1090xD530mm
- Seat height: 450mm
- Slanted back allows complete relaxation and support
- Strong base is provided by four chrome legs
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Two seater couch delivers luxurious comfort
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 930 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height: | 360mm |
| Back Height (mm): | 360 |
| Back Width: | 580mm |
| Back Width (mm): | 580 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 740 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 1280 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Leather Faced |
| Maximum Sitter Weight (st): | 36 |
| OEM: | KF03530 |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Recommended Weight Limit: | 115kg per position |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 530 |
| Seat Height: | 450 |
| Seat Width: | 540 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 700 |
| Type: | Reception Chairs |
| Brand: | Avior |
| Colour: | Black |
| Material: | Leather Faced |
| Style: | Two Seater With Arms |
| Frame: | Fully Upholstered |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Seat Height: | 450mm |
| Standards: | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241410:2008 |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 1350x770x810mm |
| Weight: | 32kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




