Avior Executive Reception Armchair 850x790x810mm Leather Faced Black
This plush, elegant armchair provides comfort, luxury and great support, as well as a stylish, modern design. Four chrome legs afford a strong base and thick black armrests on either side offer additional comfort and support. The slanted back rest enables
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Back dimensions: W580xH360mm
- Finished in premium top-grain leather
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Recommended usage time: 5 hours
- Seat dimensions: W580xD530mm
- Seat height: 450mm
- Slanted back allows relaxation and support
- Strong base is provided by four chrome legs
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 930 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height: | 360mm |
| Back Height (mm): | 720 |
| Back Width (mm): | 540 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 790 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 750 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Leather Faced |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | KF03529 |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 530 |
| Seat Height: | 450 |
| Seat Width: | 540 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 650 |
| Type: | Reception Chairs |
| Brand: | Avior |
| Colour: | Black |
| Material: | Leather Faced |
| Style: | Single Seat With Arms |
| Frame: | Fully Upholstered |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Seat Height: | 450mm |
| Standards: | BS5459 PART 2 / BS EN 1335-1:2000 |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 830x770x810mm |
| Weight: | 22.6kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




