Jemini Wood Frame Side Chair No Arms 640x640x845mm Blue
This chair is a great addition to any reception area; combining comfort, style and reliability. The chair has a stylish wooden frame and is stackable up to 4 high for convenient storage. The padded seat and back are upholstered in blue pyra fabric and the
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size, Lead Time: 1-2 days
- Back dimensions: W410xH300mm
- Can be stacked 4 high for storage
- Comfortable and stylish reception chair
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Maximum sitting time: 8 hours
- Seat and back upholstered in pyra fabric
- Seat dimensions: W420xD500mm
- Seat height: 480mm
- Stylish wooden frame
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 922 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 300mm |
| Back Height (mm): | 295 |
| Back Width (mm): | 400 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 640 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Wood |
| Height (mm): | 870 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Fabric |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | KF03512 |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 490 |
| Seat Height: | 465 |
| Seat Width: | 410 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 600 |
| Type: | Banqueting & Conference Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Blue |
| Material: | Fabric |
| Style: | Conference Chair |
| Seat Height: | 465mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Wood Frame |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Frame Colour: | Beech |
| Chair Colour: | Royal Blue |
| Dimensions (WxDxH): | 640x640x845mm |
| Weight: | 6.4kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |





