Q-Connect DL Envelopes Window Peel and Seal 100gsm White (Pack of 500)
Ideal for everyday use, these Q-Connect envelopes are made from quality 100gsm white paper and feature an easy to use, secure peel and seal closure, and convenient address window measuring 35 x 89mm. The DL envelopes are suitable for an A4 sheet folded tw
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Pack of 500
- Peel and seal closure
- Quality 100gsm paper
- Size: DL (110 x 220mm)
- Wallet envelopes with address window
- Window position: 19mm in, 18mm up
- Window size: 35 x 89mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 318 |
| Accreditation: | PEFC |
| Country of Harvest: | Finland |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 334 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | DL |
| Envelope Window Depth: | 35 |
| Envelope Window Position: | A 35 x 89mm - 19mm in 18mm up |
| Envelope Window Position In: | 19 |
| Envelope Window Position Up: | 18 |
| Envelope Window Width: | 89 |
| Height (mm): | 334 |
| Item Gauge (gsm): | 100 |
| OEM: | KF03000 |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 241 |
| Type: | Window Envelopes |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | White |
| Size: | DL |
| Envelope Grade: | Medium Weight |
| Grammage: | 100gsm |
| Closure: | Peel & Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 18mm Up 19mm From Left |
| Window Size: | 35x89mm |
| Flap Position: | Long Edge |
| Dimensions: | 110x220mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 100% Recyclable |





