Q-Connect Aluminium Frame Felt Noticeboard with Fixing Kit 1800x1200mm Grey 9700027
The smooth felt surface of this Q-Connect Noticeboard provides an eye-catching display area for affixing documents. The board comes with a fixing kit for mounting securely to your wall. The anodised aluminium frame features plastic corner caps to conceal
Sign in to view price and place order
- Aluminium frame with plastic corner caps
- Colour: Grey
- Dimensions: 1800x1200mm
- Supplied with a fixing kit for mounting
- Top quality felt, will accept pins and velcro
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 642 |
| Board Size: | 1800 x 1200mm |
| Board Type: | Noticeboard |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 50 |
| Frame Material: | Aluminium |
| Height (mm): | 1800 |
| Material: | Felt |
| OEM: | KF01075 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Surface Material: | Felt |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 1200 |
| Type: | Pin Boards |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | Grey |
| Size: | 1800x1200mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Dimensions: | 1800x1200mm |



