Scott 2-Ply Control Toilet Tissue 314m (Pack of 6) 8569
This Scott Control Toilet Tissue is 2-ply, which is gentle on skin, and is made from 100% recycled fibres that easily breaks down in water to prevent blockages. The 314m roll length and can deliver more than 1200 sheets per roll when used with the control
Sign in to view price and place order
- 2-ply tissue
- Controlled single sheet dispensing helps to reduce the usage of toilet tissue
- Ecolabel certified product
- Lower consumption ensures reduced storage and transportation costs
- Pack of 6
- Use in conjunction with product code 7046 Scott Control Toilet Tissue Dispenser
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | EU Ecolabel/FSC - F2/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 462 |
| For Use With: | Scott Control Toilet Tissue Dispenser 7046 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 462 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 8569 |
| Ply: | 2 |
| Roll Length: | 314m |
| Roll Length (M): | 314 |
| Sheet Size: | 245x106mm |
| Sheets Per Roll: | Approx 1280 |
| Width (mm): | 312 |
| Type: | Toilet Tissue |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | Roll |
| Thickness: | 2 Ply |
| Dimensions (WxDxH): | 240x480x318mm |
| Weight: | 6.17kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Fibre |
| Environment Support: | FSC F1/F2/F3 Certified EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |




