Scott Essential Slimroll Hand Towel Roll Blue 190m (Pack of 6) 6696
This Scott Essential Slimroll Hand Towel Roll features a compact, slim design, which is ideal for use in shared washrooms where space may be limited. Made using unique AIRFLEX technology, the 1-ply roll is soft and highly absorbent for a comfortable, cost
Sign in to view price and place order
- 1-ply tissue
- 760 sheets per roll
- AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency
- Colour: Blue
- Compact, slim design ideal for use where space is limited
- For use with Aquarius hand towel dispensers (7955 and 7956)
- Pack of 6
- Roll length: 190m
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 745 |
| Accreditation: | EU Ecolabel/FSC - F4/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Core Diameter: | 44 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 435 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 435 |
| OEM: | 6696 |
| Ply: | 1 |
| Recycled Product: | Yes |
| Roll Length: | 190m Roll |
| Roll Length (M): | 190 |
| Width (mm): | 292 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | Blue |
| Form: | Roll |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | Aquarius 7955/7956 |
| Dimensions (WxDxH): | 300x450x198mm |
| Weight: | 5.83kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 60% Recycled Fibre |
| Environment Support: | EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |


