Kleenex Ultra Slimroll Hand Towel Roll White 100m (Pack of 6) 6781
This premium Kleenex Ultra Hand Towel Roll provides a quality, caring hand drying experience for use in shared washrooms. The compact, slim design is ideal for use where space may be limited. Made using unique AIRFLEX technology, the 2-ply roll is soft an
Sign in to view price and place order
- 2-ply tissue
- 400 sheets per roll
- Colour: White
- Compact, slim design ideal for use where space is limited
- For use with Aquarius hand towel dispensers (7955 and 7956)
- Made with AIRFLEX technology
- Pack of 6
- Roll length: 100m
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 744 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Core Diameter: | 44 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 435 |
| Height (mm): | 435 |
| OEM: | 6781 |
| Ply: | 2 |
| Roll Length: | 100m Roll |
| Roll Length (M): | 100 |
| Width (mm): | 292 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Kleenex® |
| Colour: | White |
| Form: | Roll |
| Thickness: | 2 Ply |
| For Use With: | Aquarius 7955/7956 |
| Dimensions (WxDxH): | 300x450x198mm |
| Weight: | 4.88kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 29% Recycled Fibre |
| Environment Support: | FSC F1/F2/F3 Certified |
| Warranty: | 6 Months Warranty |



