Kleenex 4-Ply Quilted Toilet Roll (Pack of 24) 8484
This Kleenex Quilted Toilet Roll provides a luxurious cushioning that is ultra soft on skin. This plush, 4-ply toilet tissue is highly absorbent and designed for maximum comfort with 160 sheets per roll. The tissue is designed to easily dissolve and break
Sign in to view price and place order
- 160 sheets per roll
- 4-ply tissue
- Colour: White
- Compatible with Aquarius Toilet Tissue Dispensers 6992 and 7191
- Pack of 24
- Plush layers made into light and airy quilts, for a scrumptious cushioned softness
- Suitable for hotels and the leisure industry, or for luxury at home
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 740 |
| Accreditation: | EU Ecolabel/FSC - F4/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Depth (mm): | 430 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 430 |
| OEM: | 8484 |
| Ply: | 4 |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Size: | 98x120mm |
| Sheets Per Roll: | Approx 160 |
| Width (mm): | 360 |
| Type: | Toilet Tissue |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Kleenex® |
| Colour: | White |
| Form: | Small Roll |
| Thickness: | 4 Ply |
| Dimensions (WxDxH): | 345x440x196mm |
| Weight: | 3.54kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC F1/F2/F3 Certified |
| Warranty: | 6 Months Warranty |




