Aquarius Hand Sanitiser Dispenser White 1 Litre 7124
Designed for use with the Kleenex 1 litre instant hand sanitiser cassette, this Aquarius Hand Sanitiser Dispenser encourages hygiene in the workplace and lowers the risk of cross-contamination. It includes a colour coded button, separate drip tray and cle
Sign in to view price and place order
- Colour: White
- Compatible with 6382 Kleenex 1 litre hand sanitiser cassette (available separately)
- Encourages hygienic washroom practices
- High capacity solution suitable for use in high traffic communal areas
- Includes clearly printed instructions on the dispenser
- Integrated window to see when a refill is needed
- Reduces the risk of cross-contamination
| Product Information | Details |
|---|---|
| Capacity - Volume (l): | 1 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 255 |
| Dispenses: | Hand Sanitiser |
| Floor Standing: | Mounted |
| For Use With: | Kleenex 6832 Refill |
| Height (mm): | 255 |
| Lock Type: | Key/Push Button |
| OEM: | 7124 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Shape: | Rectangular |
| Width (mm): | 120 |
| Type: | Soap & Lotion Dispensers |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Aquariusâ„¢ |
| Colour: | White/Red |
| Material: | Plastic |
| Form: | Hand Sanitiser Dispenser |
| Capacity: | 1000ml |
| Dispensing Method: | Manual Push |
| Dimensions (WxDxH): | 124x129x262mm |
| Weight: | 550g |
| Warranty: | 6 Months Warranty |


