Scott L20 Wiper Couch Roll White 200 Sheets (Pack of 6) 7415
Ideal for GP surgeries, hospitals, dental surgeries, beauty salons, first aid rooms and more, this Scott L20 small couch roll protects surfaces and maintains standards of hygiene. Strong, thick and absorbent sheets make cleaning up quicker and simpler, th
Sign in to view price and place order
- 200 sheets per roll
- 2-ply tissue
- Colour: White
- For use with Kimberly Clark Professional Rolled Hand Towel Dispenser 7056
- Ideal for medical use
- L20 for glass and smooth wiping surfaces
- Pack of 6
- Sheet size: 380x510mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Core Diameter: | 40 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 505 |
| Height (mm): | 505 |
| Material: | Paper |
| OEM: | 7415 |
| Ply: | 2 |
| Sheet Size: | 380x510mm |
| Sheets Per Roll: | Approx 200 Sheets |
| Width (mm): | 363 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | Roll |
| Thickness: | 2 Ply |
| Dimensions (WxDxH): | 372x248x510mm |
| Weight: | 9.58kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Fibre |
| Environment Support: | EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |




