Aquarius Hand Soap Dispenser White 6948
This hand soap dispenser is ideal for use in washrooms, kitchens and food preparation areas to encourage hand hygiene and avoid cross-contamination. Designed for use with Kleenex 1 litre foam hand soaps and sanitiser cartridges to promote a hygienic and g
Sign in to view price and place order
- 1 litre refill bottles (sold separately) contain 2,500 shots of soap
- Colour: White
- Designed for Kleenex foam soaps and sanitiser cartridges
- Disposable pumps and cartridges help reduce cross-contamination
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 744 |
| Accreditation: | EU Ecolabel/FSC - F4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 270 |
| Dispenses: | Hand Soap |
| Effective Against: | Germs |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 270 |
| Lock Type: | Key/Push Button |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 6948 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Width (mm): | 155 |
| Type: | Soap & Lotion Dispensers |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Aquariusâ„¢ |
| Colour: | White |
| Material: | Plastic |
| Form: | Soap Dispenser |
| Capacity: | 1000ml |
| Dispensing Method: | Manual Push |
| Dimensions (WxDxH): | 129x257x130mm |
| Weight: | 500g |
| Warranty: | 6 Months Warranty |







