Wypall X50 Cleaning Cloths Blue (Pack of 50) 7441
Keep your site areas clean and tidy with these Wypall Cleaning Cloths. These cloths have been manufactured from unique HYDROKNIT fabric with excellent absorbency, making them perfect for mopping up and cleaning your site on a daily basis, as well as deali
Sign in to view price and place order
- Colour: Blue
- Deals with spills and avoids stains
- Four different colours available for colour coded cleaning
- Ideal for mopping and cleaning daily
- Manufactured from HYDROKNIT fabric
- Pack of 50
- Pop-up dispenser of cloths
- Unused cloths remain hygienic
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 747 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | Colombia |
| Depth (mm): | 285 |
| Disposable: | Yes |
| Height (mm): | 245 |
| Material: | Hydroknit |
| OEM: | 7441 |
| Sheet size: | 245x416mm |
| Width (mm): | 110 |
| Type: | Cleaning Cloths |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | WypAll® |
| Colour: | Blue |
| Form: | General Purpose Cloths |
| Dimensions (WxDxH): | 231x279x220mm |
| Weight: | 2.25kg |
| Warranty: | 6 Months Warranty |






