Kleenex Ultra Hand Towel V-Fold 2-Ply 124 Sheets (Pack of 15) 6778
Kleenex Ultra V-Fold 2-Ply hand towels are manufactured from highly absorbent AIRFLEX, ideal for use in customer and employee kitchens and bathrooms. Supplied in 15 packs with 124 sheets per pack, these hand towels are long lasting, meaning refilling take
Sign in to view price and place order
- 124 sheets per sleeve
- 2-Ply tissue
- AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency
- Compatible with Aquarius Folded Hand Towel Dispensers 6945, 6956 and 7171, and Kimberly Clark Professional Hand Towel Dispensers 9962 and 8971
- Pack of 15
- Sheet size: 315x215mm
- V-Fold format
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 744 |
| Accreditation: | FSC - F1/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 545 |
| Fold Type: | V-Fold |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 545 |
| Material: | Paper |
| OEM: | 6778 |
| Ply: | 2 |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Size: | 215x315mm |
| Sheets Per Sleeve: | Approx 124 Sheets |
| Width (mm): | 395 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Kleenex® |
| Colour: | White |
| Form: | I-Fold |
| Thickness: | 2 Ply |
| For Use With: | Aquarius 6945/6956/7171) & KC 8971/9962 |
| Dimensions (WxDxH): | 392x551x222mm |
| Weight: | 5.69kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 24% Recycled Fibre |
| Environment Support: | FSC F1/F2/F3 Certified |
| Warranty: | 6 Months Warranty |







