Scott Mini Jumbo Toilet Tissue Roll 200m (Pack of 12) 8614
This Mini Jumbo Roll offers your customers, visitors and employees soft, strong, and absorbent toilet tissue and aids you in promoting hygienic procedures across your business. These rolls are for use with the Mini Jumbo Toilet Roll Dispenser 6991, allowi
Sign in to view price and place order
- 2-ply tissue
- 500 sheets per 200m roll
- 76mm core size
- Absorbent, soft and strong
- Compatible with Aquarius Toilet Tissue Dispensers 6958 and 6947, and Kimberly Clark Toilet Tissue Dispenser 8974
- Pack of 12
- Sheet size: 200x94mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | EU Ecolabel/FSC - F2/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Centrefeed: | Yes |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 600 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 600 |
| OEM: | 8614 |
| Ply: | 2 |
| Recycled Product: | Yes |
| Roll Length: | 200m |
| Roll Length (M): | 200 |
| Sheet Size: | 90x400mm |
| Sheets Per Roll: | Approx 500 |
| Width (mm): | 208 |
| Type: | Toilet Tissue |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | Jumbo Roll |
| Thickness: | 2 Ply |
| Dimensions (WxDxH): | 396x594x180mm |
| Weight: | 6.76kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Fibre |
| Environment Support: | FSC F1/F2/F3 Certified EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |


