Hostess Bulk Pack Toilet Tissue 520 Sheets (Pack of 36) 4471
Keep your maintenance and cleaning cupboard fully stocked with this Hostess Bulk Pack Toilet Tissue. A box of 36 individually wrapped bundles of 520 good quality sheets ensure you are fully stocked and able to refill tissues quickly. Comply with health an
Sign in to view price and place order
- 1-ply tissue
- 520 sheets per pack
- Ecolabel certified
- For use with Aquarius Toilet Tissue Dispenser 6990 and 6946 and Kimberly Clark Professional Toilet Tissue Dispenser 8972
- Pack of 36
- Produces less waste and is space-saving
- Refill at a moments notice
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | EU Ecolabel/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 345 |
| Height (mm): | 345 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 4471 |
| Ply: | 1 |
| Roll Width (mm): | 300 |
| Sheet Size: | 108x186mm |
| Sheets Per Sleeve: | Approx 520 |
| Width (mm): | 300 |
| Type: | Toilet Tissue |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Hostessâ„¢ |
| Colour: | White |
| Form: | Sheets |
| Thickness: | 1 Ply |
| Dimensions (WxDxH): | 290x351x400mm |
| Weight: | 7.75kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Fibre |
| Environment Support: | EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |





