Jiffy AirKraft Bag Size 00 115x195mm Gold (Pack of 100) JL-GO-00
These Jiffy Airkraft padded mailers are lightweight and economical to help keep postage costs down. The mailers feature a fully laminated lining of Astro SupraBubble for extra strength and puncture resistance, and a strong self-seal closure. Ideal for mai
Sign in to view price and place order
- Colour: Gold
- Designed to be puncture and shock resistant
- Doubled glued bottom flap and no side seams
- Durable 92gsm paper outer
- Lightweight bubble lined mailer
- Pack of 100
- Size 00: 115 x 195mm
- Strong self seal closure
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 339 |
| Accreditation: | ISO 14001/SMETA |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Harvest: | EU |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 406 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | 115 x 195mm |
| Height (mm): | 406 |
| Item Gauge (gsm): | 92 |
| Material: | Paper |
| OEM: | JL-GO-00 |
| Padding Type: | Bubble |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 500 |
| Type: | Padded Bags |
| Manufacturer: | Jiffy Packaging |
| Brand: | Jiffy |
| Colour: | Brown |
| Size: | No.00 |
| Material: | Paper |
| Liner Material: | Bubble Wrap |
| Internal Size: | 115x195mm |
| Closure: | Self Seal |
| Dimensions: | 145x210mm |







