Jiffy AirKraft Bag Size 4 240x320mm White (Pack of 50) JL-4
Save on postage costs with this lightweight, bubble lined Jiffy Airkraft mailer. The lining is designed to be puncture and shock resistant to protect delicate or fragile items in transit. The mailer also features a strong, simple self-seal closure. These
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Designed to be puncture and shock resistant
- Doubled glued bottom flap and no side seams
- Durable 92gsm paper outer
- Lightweight bubble lined mailer
- Pack of 50
- Size 4: 240 x 320mm
- Strong self seal closure
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 339 |
| Accreditation: | ISO 14001/SMETA |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Harvest: | EU |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 406 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | 240 x 320mm |
| Height (mm): | 406 |
| Item Gauge (gsm): | 92 |
| Material: | Paper |
| OEM: | JL-4 |
| Padding Type: | Bubble |
| Recycled Product: | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 380 |
| Type: | Padded Bags |
| Manufacturer: | Jiffy Packaging |
| Brand: | Jiffy |
| Colour: | White |
| Size: | No.4 |
| Material: | Paper |
| Liner Material: | Bubble Wrap |
| Internal Size: | 240x320mm |
| Closure: | Self Seal |
| Dimensions: | 270x335mm |












