New Guardian C4 Envelope Window Self Seal Manilla (Pack of 250) M27503
These New Guardian envelopes provide superior protection and strength with durable, heavyweight 130gsm paper. Suitable for unfolded A4 documents, the C4 envelopes feature a simple self-seal closure and convenient address window measuring 40 x 100mm. This
Sign in to view price and place order
- Colour: Manilla
- Heavyweight 130gsm paper
- Pack of 250
- Pocket envelopes with address window
- Self seal closure
- Size: C4 (324 x 229mm)
- Window position: 25mm in, 213mm up
- Window size: 40 x 100mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 320 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 242 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | C4 |
| Envelope Window Depth: | 40 |
| Envelope Window Position: | 40 x 100mm - 25mm in 213mm up |
| Envelope Window Position In: | 25 |
| Envelope Window Position Up: | 213 |
| Envelope Window Width: | 100 |
| Height (mm): | 242 |
| Item Gauge (gsm): | 130 |
| OEM: | M27503 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 380 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | New Guardian |
| Colour: | Brown |
| Size: | C4 |
| Material: | Manilla |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 130gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 213mm Up 25mm From Left |
| Window Size: | 40x100mm |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 324x229mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified & EU Ecolabel Paper |







