Plus Fabric DL Envelopes Window Wallet Self Seal 120gsm White (Pack of 500) J22370
Constructed from strong 120gsm paper, these Plus Fabric DL wallet envelopes feature a bright white exterior and convenient address window measuring 39 x 93mm. The simple self-seal closure help keep contents secure during transit. These DL envelopes are su
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Heavyweight 120gsm paper
- Pack of 500
- Self seal closure
- Size: DL (110 x 220mm)
- Wallet envelopes with address window
- Window position: 19mm in, 22mm up
- Window size: 39 x 93mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 318 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 440 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | DL |
| Envelope Window Depth: | 39 |
| Envelope Window Position: | C 39 x 93mm - 19mm in 22mm up |
| Envelope Window Position In: | 19 |
| Envelope Window Position Up: | 22 |
| Envelope Window Width: | 93 |
| Height (mm): | 440 |
| Item Gauge (gsm): | 120 |
| OEM: | J22370 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 230 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | Plus Fabric |
| Colour: | White |
| Size: | DL |
| Material: | Paper |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 120gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 22mm Up 18mm From Left |
| Window Size: | 39x93mm |
| Flap Position: | Long Edge |
| Dimensions: | 110x220mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |








