New Guardian Armour Envelope 381x279x50mm Manilla (Pack of 100) H28313
These New Guardian Armour gusset envelopes are made from durable, heavyweight 130gsm paper reinforced with woven polyester thread for additional strength. The manilla envelopes feature a simple peel and seal closure with Power-Tac adhesion for an extra st
Sign in to view price and place order
- Colour: manilla
- Extra strong pocket envelopes with 50mm gusset
- Made from durable 130gsm paper reinforced with woven polyester thread
- Pack of 100
- Size: 381 x 279 x 50mm
- Strong peel and seal closure with Power-Tac adhesion
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 322 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Harvest: | France/Portugal/Spain |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 479 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | 381 x 279mm |
| Envelope Type: | Plain |
| Gusset (mm): | 50 |
| Height (mm): | 479 |
| Item Gauge (gsm): | 130 |
| Material: | Manilla |
| OEM: | H28313 |
| Plain/Window: | Plain |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 293 |
| Type: | Plain Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | Armour |
| Colour: | Brown |
| Size: | Other Sizes |
| Material: | Manilla |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 130gsm |
| Closure: | Peel & Seal |
| Gusset: | 50mm Gusset |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 380x280x50mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |







