New Guardian DL Envelope Window SelfSeal Manilla (Pack of 1000) E22211
These New Guardian envelopes provide superior protection and strength with durable, lightweight 80gsm paper and a convenient address window measuring 39 x 93mm. With self-seal closure, these DL wallet envelopes are suitable for A5 sheets folded once, or A
Sign in to view price and place order
- Colour: Manilla
- Lightweight 80gsm paper
- Pack of 1000
- Self seal closure
- Size: DL (110 x 220mm)
- Wallet envelopes with address window
- Window position: 19mm in, 18mm in
- Window size: 39 x 93mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 318 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 282 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | DL |
| Envelope Window Depth: | 39 |
| Envelope Window Position: | D 39 x 93mm - 19mm in 18mm up |
| Envelope Window Position In: | 19 |
| Envelope Window Position Up: | 18 |
| Envelope Window Width: | 93 |
| Height (mm): | 282 |
| Item Gauge (gsm): | 80 |
| OEM: | E22211 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 231 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | New Guardian |
| Colour: | Brown |
| Size: | DL |
| Material: | Manilla |
| Envelope Grade: | Light Weight |
| Grammage: | 80gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 18mm Up 19mm From Left |
| Window Size: | 39x93mm |
| Flap Position: | Long Edge |
| Dimensions: | 110x220mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |







