Postmaster DL Envelope 114x235mm Window Gummed 80gsm Manilla (Pack of 500) D29152
Ideal for any size of mailing machine, from desktop to full scale, these Postmaster envelopes feature an oversized format for easier insertion of letters and a gummed flap designed for automatic sealing. The envelopes are made from strong, lightweight 80g
Sign in to view price and place order
- Colour: Manilla
- Gummed closure
- Lightweight 80gsm paper
- Pack of 500
- Size: 114 x 235mm
- Wallet envelopes with address window for use in mailing machines
- Window position: 22mm in, 18mm up
- Window size: 39 x 93mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 323 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Harvest: | Finland |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 283 |
| Envelope Closure: | Gummed |
| Envelope Size: | 114 x 235mm |
| Envelope Window Depth: | 39 |
| Envelope Window Position: | C 39 x 93mm - 22mm in 18mm up |
| Envelope Window Position In: | 22 |
| Envelope Window Position Up: | 18 |
| Envelope Window Width: | 93 |
| Flap Position: | Long Edge |
| Height (mm): | 283 |
| Item Gauge (gsm): | 80 |
| OEM: | D29152 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 245 |
| Type: | Machine Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | Postmaster |
| Colour: | Brown |
| Size: | DL+ |
| Material: | Manilla |
| Envelope Grade: | Light Weight |
| Grammage: | 80gsm |
| Closure: | Gummed |
| With Window: | Yes |
| Window Position: | 18mm Up 22mm From Left |
| Window Size: | 39x93mm |
| Dimensions: | 114x235mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |










