New Guardian Envelope Gusset 406x305x25mm Manilla (Pack of 100) B27326
Ideal for mailing bulky items such as catalogues, reports, brochures and more, these New Guardian envelopes feature an expanding 25mm gusset and durable, heavyweight 130gsm paper. The manilla envelopes feature a simple peel and seal closure with Power-Tac
Sign in to view price and place order
- Colour: manilla
- Heavyweight 130gsm paper
- Pack of 100
- Plain pocket envelopes with 25mm gusset
- Size: 406 x 305 x 25mm
- Strong Power-Tac peel and seal closure
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 322 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 413 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | 406 x 305mm |
| Gusset (mm): | 25 |
| Height (mm): | 413 |
| Item Gauge (gsm): | 130 |
| OEM: | B27326 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 160 |
| Type: | Plain Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | New Guardian |
| Colour: | Brown |
| Size: | Other Sizes |
| Material: | Manilla |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 130gsm |
| Closure: | Peel & Seal |
| Gusset: | 25mm Gusset |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 406x305x25mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |









