New Guardian C4 Envelope Window BoardBack Manilla (Pack of 125) B26526
These sturdy and durable New Guardian board back envelopes feature heavyweight 130gsm paper and are printed with 'Please do not bend', making them ideal for mailing certificates, photos, artwork and more. Suitable for A4 documents, the C4 manilla envelope
Sign in to view price and place order
- C4 board back envelopes with address window
- Colour: Manilla
- Extra strong and secure Power-Tac peel and seal closure
- Heavyweight 130gsm paper
- Pack of 125
- Window position: 25mm in, 213mm up
- Window size: 40 x 100mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 323 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 390 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | C4 |
| Envelope Type: | Board Backed |
| Envelope Window Depth: | 40 |
| Envelope Window Position: | 40 x 100mm - 25mm in 213mm up |
| Envelope Window Position In: | 25 |
| Envelope Window Position Up: | 213 |
| Envelope Window Width: | 100 |
| Height (mm): | 390 |
| Item Gauge (gsm): | 130 |
| Material: | Manilla |
| OEM: | B26526 |
| Plain/Window: | Window |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 254 |
| Window Position: | 13mm Up 25mm From Left |
| Window Size: | 40x105mm |
| Type: | Board Backed Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | New Guardian |
| Colour: | Brown |
| Size: | C4 |
| Material: | Manilla/Board |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 130gsm |
| Closure: | Peel & Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Printed Text: | Please Do Not Bend |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 324x229mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 50% Recycled Material |
| Environment Support: | FSC Certified |






