Jabra Evolve 40 UC Duo PC Headset 6399-829-209
The Jabra Evolve 40 is the ideal choice for the busy professional. A noise-cancelling mic and thick cushioned speakers help keep distractions at bay, and you can plug the headset into your smartphone for when you need to make your calls mobile. Other hand
Sign in to view price and place order
- Control unit includes LED indicators, volume and call answer/end controls
- Cutting-edge noise-cancelling mic eliminates background noise
- Leatherette ear cushions provide comfort and block out background noise
- Mid-range stereo headset for UC applications
- Plug and play with a wide range of UC softphones
- Speakers designed for great speech and music quality
- USB cable with in-line control unit, plus 3.5mm audio for smartphones
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Connectivity: | USB/3.5mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 245 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 245 |
| OEM: | 6399-829-209 |
| Power Source: | USB |
| Width (mm): | 190 |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headset |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | 3.5mm Jack |
| Style: | Double SIded |
| Microphone: | Yes |
| Cable Length: | 1.2m |
| Stereo: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Weight: | 142.5g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |




