Jabra Biz 2300 USB UC Duo Headset 2399-829-109
Get the best out of your contact centre staff with the Jabra Biz 2300 USB Headset. The Duo features HD stereo sound with comfortable foam-padded speakers, plus a break-proof boom microphone with noise-cancelling technology and 360 degree rotation. A handy
Sign in to view price and place order
- Durable construction with Kevlar reinforced cord
- HD Voice, wideband speaker for crisp voice reproduction
- In-line call controller with LED indicators: pick up, end call, hold, mute and volume
- Lightweight headband design for comfort with foam-padded speakers
- Noise-cancelling boom microphone with 360 degree rotation
- Stereo headset for contact centres
- Supports all leading UC applications and softphones including Windows and Mac platforms
- USB cable for use with UC (Unified Communications) softphones
- Weight: 68g
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 187 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 187 |
| In-line call controller: | Yes |
| OEM: | 2399-829-109 |
| Power Source: | USB |
| Width (mm): | 143 |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC Headset |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Style: | Double SIded |
| Microphone: | Yes |
| Cable Length: | 2.35m |
| Stereo: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Dimensions: | 141x183x67mm |
| Weight: | 68g |
| Warranty: | 3 Year Limited Warranty |


