Blackout LCD 24 Inch Widescreen Privacy Screen Filter SVL24W
For use with widescreen LCD monitors, this screen privacy filter features reliable Micro Louvre technology, which creates an appearance of a black screen to anyone not directly in front of it. Ideal for those working with confidential or sensitive informa
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W517mm x H323mm
- For 24in widescreen
- Micro louvre technology creates the appearance of a black screen
- Protects the surface of the screen
- Reduces glare and protects the delicate surface of the screen
- Supplied with a soft microfibre cleaning cloth
- Widescreen privacy filter for LCD monitors
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 523 |
| Accreditation: | Fairtrade |
| Colour: | Transparent |
| Country of Origin: | South Korea |
| Depth (mm): | 530 |
| Fair Trade (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 530 |
| OEM: | SVL24W |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Screen Size (inches): | 24 |
| Width (mm): | 335 |
| Type: | Screen Filters |
| Brand: | Unbranded |
| Screen Size: | 24in |
| Privacy Filter: | Yes |
| Widescreen: | Yes |
| Dimensions: | 517.4x323.6mm |


