Rapesco Hand Held Carton Sealer Black TD9600A1
Great for heavy duty packaging, this Rapesco Carton Sealer features a tough steel construction and an impact resistant, contoured handle for comfort in use. Sealing packages and cartons is easy with the included adjustable tape brake and position/safety g
Sign in to view price and place order
- Adjustable tape brake and position/safety guide
- Carton sealer for heavy duty use
- Colour: Black
- For tape up to 55mm wide and 66m long
- Impact resistant, contoured handle
- Tough steel construction
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 355 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Brake: | Yes |
| Colour: | Black/Red |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 485 |
| Height (mm): | 235 |
| Material: | Steel |
| Maximum Tape Size: | 55mm |
| OEM: | TD9600A1 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Retractable Blade: | Yes |
| Width (mm): | 160 |
| Type: | Tape Dispensers |
| Manufacturer: | Rapesco Office Products Plc |
| Brand: | Rapesco |
| Colour: | Grey |
| Material: | Plastic |
| Form: | Carton Tape Dispenser |
| Tape Width: | 50mm Tapes |
| Core Size: | Large Core |
| Dimensions: | 560x385x280mm |


