HP White 13x18cm Advanced Glossy Photo Paper (Pack of 25) Q8696A
Premium 250gsm HP Advanced Photo Paper provides a look and feel with the same quality as lab-processed photos. It's a great way to reproduce your best memories for display in frames or photo albums. The glossy finish brings out vivid colours for extra imp
Sign in to view price and place order
- Dimensions: 13 x 18cm
- Fixes ink for resistance to water and smudges
- Gloss coating for rich colours and crisp detail
- Heavy 250gsm paper
- Pack of 25 sheets
- Premium photo paper with glossy finish for printers
- Produce lab-quality photos for framing and sharing
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 371 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Harvest: | Portugal/Brazil/Chile |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Depth (mm): | 205 |
| Height (mm): | 195 |
| Item Gauge (gsm): | 250 |
| OEM: | Q8696A |
| Paper Finish: | Gloss |
| Paper Size: | 13x18cm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 150 |
| Type: | Specialist Papers |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | White |
| Size: | Other Sizes |
| Paper Type: | Photo Paper |
| Grammage: | 250gsm |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| Finish: | Gloss |
| Dimensions: | 130x180mm |






