HP White Coated Inkjet Paper A1 594mm Continuous Roll 90gsm Q1445A
The HP White Coated Inkjet Paper features a special enhanced coating that resists ink abrasion when handled straight after printing. This lets you pick up prints right off the printer with confidence that the ink won't smudge. High quality 90gsm paper pro
Sign in to view price and place order
- A1 size (594mm wide) and 150 feet (45.7m) long
- Coating protects wet ink to provide quick turnaround
- Continuous paper roll for use with Designjet printers
- Ink dries fast and resists smudges
- Quality 90gsm paper with matte finish
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 372 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Country of Origin: | Austria |
| Depth (mm): | 644 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 644 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| OEM: | Q1445A |
| Paper Finish: | Matte |
| Paper Size: | A1 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 112 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Bond Paper |
| Grammage: | 90gsm |
| Length: | 45.7 metres |
| Width: | 594mm |
| Dimensions: | 594mmx45.7m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |




