HP Coated Paper A0 841mmx45.7m 90gsm Q1441A
Suited for a variety of situations and different type of prints, HP White Coated Paper is the perfect solution for ensuring that you have multi-functional printing. Allowing you to ensure that all of your prints are finished with exceptional clarity, this
Sign in to view price and place order
- Coated for extra clear finish
- Dimensions: 841mm x 45.7m
- Feeds through your paper without drawing
- High quality 90gsm paper roll perfect for inkjet printers
- Reduces amount of blot and smear
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 372 |
| Accreditation: | PEFC |
| Country of Origin: | United States of America |
| Depth (mm): | 880 |
| Height (mm): | 880 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| OEM: | Q1441A |
| Paper Finish: | Plain |
| Paper Size: | 841mmx45.7m |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 110 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Coated Paper |
| Grammage: | 90gsm |
| Length: | 45.7 metres |
| Width: | 841mm |
| Dimensions: | 841mmx45.7m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |




