HP White 610mm Heavyweight Coated Paper Roll C6029C
This thicker paper is heavier than standard HP coated paper, providing a firm surface for professional-level prints. The enhanced coating holds ink fast, letting you pick up prints straight from the printer without smudges. It's sustainably sourced too, m
Sign in to view price and place order
- 24 inch (610mm) wide and 100 feet (30.5m) long
- Coating protects wet ink to provide quick turnaround
- Continuous paper roll for use with Design jet printers
- High quality 130gsm paper with matte finish
- Ink dries fast and resists smudges
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 965 |
| Height (mm): | 965 |
| Item Gauge (gsm): | 130 |
| OEM: | C6029C |
| Paper Finish: | Plain |
| Paper Size: | 24inx30.5m |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 112 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Coated Paper |
| Grammage: | 130gsm |
| Length: | 30 metres |
| Width: | 610mm |
| Finish: | Matt |
| Dimensions: | 610mmx30.5m |




