Connekt Gear HP530 PC On-Ear Headset with In-Line Microphone and Volume Control Black/Red 24-1530
Designed for life on the go, the Conneckt Gear HP530 PC On-Ear Headset offers great sound quality with an integrated microphone so you can answer calls easily. The in-line mic features a clip for easy attachment to clothing, and also includes volume contr
Sign in to view price and place order
- 2x standard 3.5mm audio plugs (headphone out and mic in)
- Also includes in-line controls for volume and mute
- Colour: Black and Red
- In-line microphone to answer calls without removing headphones
- Lightweight construction with adjustable frame
- Quality PC on-ear headphones with cushioned pads
- Right-angled connector ensures less stress on cable
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 428 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 272 |
| Height (mm): | 272 |
| In-line Microphone: | Yes |
| OEM: | 24-1530 |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 198 |
| Type: | Headphones |
| Manufacturer: | Group Gear |
| Brand: | Computer Gear |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC Headphones |
| Connection: | 3.5mm Jack |
| Microphone: | Yes |
| Cable Length: | 1.8m |
| Stereo: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Weight: | 317.4g |


