Computer Gear HP517 Multimedia Headset In-Line Microphone 24-1517
This comfortable and stylish Multimedia Stereo Headset has soft cushioned earpads that deliver excellent sound quality while reducing background noise. The in-line mic has a clip for easy attachment to clothing. It also includes in-line controls for volum
Sign in to view price and place order
- 2x standard 3.5mm audio plugs (headphone out and mic in)
- Adjustable headframe and cushioned, pivoting earpads for comfort
- Also includes in-line controls for volume and mute
- In-line mic can be clipped to a collar or tie
- Multimedia headset with in-line microphone and stereo sound
- Suitable for Skype and other VOIP applications
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 428 |
| Colour: | Black |
| Connectivity: | 3.5mm Audio |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 229 |
| Height (mm): | 216 |
| In-line Microphone: | Yes |
| OEM: | 24-1517 |
| Width (mm): | 152 |
| Type: | Headphones |
| Manufacturer: | Group Gear |
| Brand: | Computer Gear |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC Headphones |
| Connection: | 3.5mm Jack |
| Microphone: | Yes |
| Cable Length: | 1.8m |
| Stereo: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |


