Computer Gear HP 531 Mobile Headphones with Built-in Mic and Remote 24-1531
Designed for life on the go, the HP531 Mobile Headphones offer great sound quality and an integrated microphone so you can answer calls easily. The built-in remote provides pause and skip controls for your music, plus a button to activate voice control on
Sign in to view price and place order
- 1 x standard 3.5mm audio plug
- Built-in remote with pause and skip, voice control activation, and incoming call answer/end
- In-line microphone to answer calls without removing headphones
- Lightweight construction with adjustable frame
- Quality music headphones with cushioned pads
- Right-angled connector ensures less stress on cable
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 428 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 485 |
| Height (mm): | 250 |
| In-line Microphone: | Yes |
| OEM: | 24-1531 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| RoHS Compliance Certification Reference: | RoHS 2 (2015/863) |
| Width (mm): | 212 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Headphones |
| Manufacturer: | Group Gear |
| Brand: | Computer Gear |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headphones |
| Connection: | 3.5mm Jack |
| Microphone: | Yes |
| Cable Length: | 1.8m |
| Stereo: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Weight: | 317.4g |


